Çocuğunuz Hastalandığında

Ebubekir dün akşamdan beri biraz rahatsız. Burnu akıyor, hapşırıyor. Burnundan nefes alamadığı için ne uyuduğu uykudan bir şey anlıyor ne de yediği yemekten. O hastayken nedense ben de hasta psikolojisine giriyorum. Yorulduğumdan mıdır, fazla empati yapmamdan mıdır bilmiyorum.

Kaç gündür sinyallerini alıyordum zaten, vücudu ısınmıyordu bir türlü. Üşümesin diye 2-3 kat giydirdim, ayağına çorap harici şu altı deri olan patiklerden giydirdim ama nafile.. Önce hafif öksürük, ardından burun akıntısı derken dün gece sabahı sabah ettik. Hiç abartısız iki saatte bir uyandı. Burnu tıkalı olduğundan uyuyamıyor tabi.. Yemek yerken lezzetini alamıyor, en sevdiği şeyleri bile bitiremedi kahvaltıda. Çok üstüne de gitmedim zaten, hastayken insanın canı birşey çekmez ya.. Meyve ve bal takviyesi yaptım ben de bol bol. Hem vitaminsiz kalmasın direnci artsın, hem de boğazları biraz yumuşasın istedim. Bu yazyı da o uyurken yazıyorum. Uyumadan önce burun tıkanıklığı açılsın diye de şu okyanus sularıyla  fıs fıs yapalım dedik, oyunlarla moyunlarla havayı yumuşatmaya çalışsam da burnuna püskürttüğüm an çok ağladı. Zaten doğduğundan beri sevemedi onu.  Her zaman olduğu gibi  bir işe  de yaramadı. Kimi faydasını görüyor, ben göremedim bür türlü. Belki de markasını değiştirmem lazım.

Aynı zamanda ilaç da kullanıyoruz, soğuk algınlığı  ilacı. Kimi anneler ilaç vermiyor çocuklarına, doğal yollarda arıyorlar çareyi. Birkaç arkadaşım var böyle yapan. Asla ilaç da kullandırtmıyor, aşı da yaptırtmıyor çocuğuna. Sağlık ocağında bir belge imzalatıyorlarmış hatta “aşısını kendi isteğimle yaptırtmıyorum” diye. Zararlı olduğuna inanıyorlar. Kendilerince haklı sebepleri de var tabi. İçeriğinden emin olamadıklarından bahsediyorlar mesela. Ama yok ben yapamıyorum. Gık dedi mi ilaç veren cinslerden de değilim ama hastalandıklarında, doğal yollarla geçiremeyeceğimi düşündüğüm zamanlarda doktorumuza ve tabiki ilaca başvuruyorum. Aşılarını da düzenli olarak vurdurdum.

Öyle bir gündem oluştu ki bu konularla ilgili;  zıt kutuplu fikirler atılıyor ortaya. Neye inanacağını, ne yapacağını şaşırıyor insan bazen. Bana göre tevekkül edip içime en çok  sineni yapmak en doğrusu gibi geliyor

Siz ne yapıyorsunuz çocuğunuz hastalandığında? Aşılarını yaptırıyor musunuz mesela? İlaç içirmiyorsanız haklı sebepleriniz neler? Merak ediyorum gerçekten?

 

11 cevaplar
 1. şulearslan
  şulearslan says:

  öncelikle çok geçmiş olsun. kış, soğuk derken çocukların hasta olması kaçınılmaz oluyor tabi. zeynep de öksürüyor. yazını okurken herkes aynı şeyleri yaşıyor demek ki dedim kendi kendime. ben de senin gibi hemen başvurmuyorum ilaca. ama gerekli olduğunda da kullanıyorum. bide ben zeynep’e bebekliğinden beri hergün ıhlamur içiriyorum. 1 yaşından sonrada ıhlamuruna bal katmaya başladık. aşılarımızı da hiç akşatmadık. seninde dediğin gibi tevekkül edip içime en çok sineni yapıyorum ben de. Rabbim kararlarımızdan dolayı pişmanlık yaşatmasın inşallah.

  Cevapla
 2. şulearslan
  şulearslan says:

  öncelikle çok geçmiş olsun rabbim şifa versin tez zamanda. kış, soğuk derken çocukların hastalanması kaçınılmaz oluyor tabi. zeynep de öksürüyor. yazını okurken herkes aynı şeyleri yaşıyor demek ki dedim kendi kendime. ben de senin gibi hemen başvurmuyorum ilaca ama gerekli olduğunu düşündüğümde de kullanıyorum. bide zeynep’e bebekliğinden beri hergün ıhlamur içiriyorum. bir yaşından beri de bal katıyorum ıhlamuruna. aşılarını hiç akşatmadık. seninde dediğin gibi tevekkül edip içime en çok sineni yapıyorum bende. Rabbim kararlarımızdan pişmanlık duyurmasın inşallah.

  Cevapla
 3. Kubra
  Kubra says:

  Burda(Ingiltere) asidan dolayi kardesinin zihin engelli oldugunu soylemisti birisi esime, yaptirmayin dedi.. Ingilizce sitelerden, kaynaklardan okudum, okudum.. Yaptirdik butun asilarini biz de.. Yaptirmama fikri yatmadi kafama bir turlu.. Ama kardesimin hicbir asisi yok benim. doktoru bunyesi saglam isterseniz yaptirmayabilirsiniz demisti o zaman, yaptirmadi annemler de.

  Gripken bir mendile yasina gore vicks damlatip yastiginin yanina koyarsan nefes almasi kolaylasiyor. Ilac olarak biz de paracetemoldan baska birsey kullanmadik, zaten burda kolay kolay ilac da vermiyorlar agri kesiciden baska.

  Cevapla
  • melisozgur
   melisozgur says:

   vicks olayını ben de duymuştum kübracım, hatta bir ilaç var sadece bebekler için, mendile damlatıp yastığının kenarına koyduğunda rahat nefes alabiliyormuş. deneyenler memnun. iyi ki hatırlattın. evde bulundurmak lazım.

   Cevapla
 4. Sevde
  Sevde says:

  Meliscim öncelikle Ebubekir efendiye çok geçmiş olsun diyorum. Ardından henüz anne olmadım ama grip çok oldum diyerek ilaçsız tedavi yöntemlerinden teki olan soğanı öeriyorum:) Soğanın ortamda ki grip mikrobunu çekme özelliği var akşam yatmadan önce soğanı 4-5 parçaya bölüp yatağının yakınında bir yere koyduğunda sabah bişeyciğin kalmıyor. Eğer ağır bir gripse 1,5-2 gün sürüyor. Oda biraz ağır kokuyor ama sağlık için o kokuya katlanılır:) Birde soğanı kestiğin gibi koyup yatarsan koku o kadar ağır gelmiyor:) Sonradan odaya giren rahatsız oluyor..:) Yaklaşık 2 senedir bu şekilde tedavi oluyoruz ailecek:) Biraz grip olacağımızı hissetsek koyuyoruz ve başlamadan bitiyor… İstersen bir dene.. Tekrardan geçmiş olsun..

  Cevapla
 5. Büşra Yaz Ökten
  Büşra Yaz Ökten says:

  Melisçim biz 18 aylığa kadar doktorların ağzına bakıyorduk. Bir dediklerini iki yapmadık. Ne deseler uyguladık. Ama maalesef hakkaniyetli doktor bulmak çok zor. Medipoldeki Fırat bey ile birlikte hayatımız değişti. öyle ufacık birşeyde ilaç veren bir doktor değil. oğlumu gereksiz yere hastaneye bile yatırdılar. O gece Fırat bey geldi ve bizi hastaneden çıkardı. Gereksiz yere yatırıldığımzı söyledi. Fıfat bey gerekmedikçe ilaç kullanmamaya çalışan bir doktor. Bir çocuk hasta olduysa bunun anlamının ne olduğunu niye ateşi çıktığını niye kustuğunu felan bir bir anlatır. İşte bu çözümlemelerle birlikte biz hastalık karşısında daha sakin bir aile haline geldik ve hamdolsun bugun doğal tedavilere yönelmiş durumdayız. Çocuk küçükken vucud toksinleri atmak için zaman zaman ateş, öksürük, burun akıntısı gibi tepkiler verebiliyor, bu süreçte sakin olup ilaçsız bir şekilde süreci takip ederseniz ileride çokta fazla hasta olmuyor ama küçük yaşta(ilk 3 yaş) sık sık ilaç kullanılırsa, vucud birde bu ilaçları bünyeden atmak için uğraşıyor her seferinde hastalık şiddeti artıyor. ilk başlarda ateş 38,5 iken diğer hastlandığında 39-40 a vurabiliyor. Adeta vucud inatlaşıyor. Ben ilaç kullanıp tamamen iyileşen bir daha da hasta olmayan birini görmedim. Ama küçüklüğünde aşı olmayıp, hasta olduğundada ilaç kullanmayıp yıllarca öyle sağlıklı yaşayan çocukları biliyorum. Anne olunca çocuğun hasta haline sabretmek gerçekten çok zor ama nihayetinde iyileşeceğini düşünüp sabretmek en iyisi, en makul çözüm.Allah şifalar versin inşAllah canım:)

  Cevapla
  • melisozgur
   melisozgur says:

   Dediğin gibi gerekmedikçe ilaç kullanmamayı düstur edinmek lazım. Hiç kullanmıyorum veya hiç kullanmayacağım diyemiyorum, zaman ne gösterir bilemem tabii. Şimdilik gerektikçe kullanmaktan yanayım. Bu “burnu aktı daya ilacı, hapşırdı daya ilacı” demek değil, baktım ki düzelmiyor ve kötüleşiyor, o zaman ilaca başvuruyoruz. Dediğin gibi bir de anne yüreği meselesi var 🙂

   Cevapla
 6. esma
  esma says:

  bende hemen ilaç vermekten yana değilim.. bazen bakıyorum öksürmeye başlıyor, ıhlamur pekmez veya bal veriyorum hemen. bir de taze sıkılmış meyvesuyu ohhh Hamza’da rahatlıyor bende 🙂 hergün ailecek ıhlamur içiyoruz zaten. doktormuzda hemen ilaç vermiyor zaten.. o nedenle içim daha rahat..

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir