Suya Yazı Yazmak Gibi Seni Sevmek

Bugün bütün gün düşündüm. Etrafımdaki insanlar evliliğe ne kadar ön yargılı bakıyorlar dedim içimden. Çoğumuz gerçekten evlenmekten korkuyoruz.

Bu korkunun gerçeklik payı da yok değil hani. Doğrusunu söylemek gerekirse ben de bekarken evlilikten korkanlardan biriydim.


Hatta ve hatta “evlilik böyle birşeyse benden uzak olsun, ben böyle iyiyim” diyordum.. “bekarlık sultanlık”‘tı benim için o zamanlar.

Çalıştığım radyoda hafta sonları  Prof Dr. Nevzat Tarhan’ın programı oluyordu.Çok sevdiğim bir psikiyatristtir kendisi. Psikolojiye olan hayranlığımdan mıdır, psikoloji okuyamamanın verdiği üzüntüden midir nedir, bu tarz programları canı gönülden takip ederdim hep. Canlı yayınlanırdı program. Telefonla arayanlara yardımcı olmaya çalışrdı Nevzat hoca.

“Allah’ım ne dertli insanlar varmış…”
Kocasından dayak yiyen mi dersin, eşinin tembelliğinden şikayet eden mi… Neler neler…

Zaman zaman gelen telefonları yayına bağlayan biri olarak, soruları Nevzat hoca duymadan önce ben duymak zorundayım. Abuk subuk konuşup da
programı ihlal etmesinler diye… Öyle sıkıntılı çiftler var ki .. Onları dinlerken otur ağla. O kadar. Neler neler anlatıyorlar, aklınız durur! Neyse asıl konuyu çok saptırmak istemiyorum. Diyeceğim o ki onları duyduğunuzda inanın evlilik zor zanaat.

Amaaaaa…

Gelin bir de olaya şu tarafından bakalım;

Biz eşimle tanışmadan önce günlerden bir gün odamda yalnız başıma oturuyorum;
evlilik ile ilgili tabiri caizse “kara kara” düşünüyorum. Etrafın baskısı da yenilir yutulur değil hani..

O ara arkadaşlarla buluşmuştum. Çoğu evlenip çoluk çocuğa karışmıştı bile. Kimi kayınvalidesinden, kimi kocasından dert yanardı. O ona şunu demiş, bu buna bunu demiş… Ben gayet Fransız vaziyette dinler dururdum.. Onları dinledikçe evlilikten biraz daha soğurdum..

Bir gün aklıma şöyle bir soru geldi;

Bize evlenmeyi tavsiye eden kim?

Kim?
Allah (cc). Yani beni yaratan, yoktan var eden, herkesten önce seven, sevdiği için yaratan, kıyamayan.. Peki beni bu kadar çok seven benim kötülüğümü, üzülmemi ister mi? Yanlış olan birşeyi benim için ister mi soruyorum size ?

Aynı şey Peygamber Efendimiz için de geçerli. Onun da evlilikle ilgili bir çok tavsiyesi var. Böyle düşününce mantığımla duygularım çelişmeye başladı ve zor gibi görünen birçok şey gözümde kolaylaştı. . O andan sonra “heyytt evlililk benden korksun” cesaretiyle düşüncelerimi yakınlarımla paylaşmaya başladım. Hatta sorunları olan arkadaşlarıma bile bir de bu bakış açısıyla bakmalarını önerdim.. Doğrusu birçok arkadaşımın beyninde soru işaretleri bırakmayı başardım.  Sonra dedim ki kendi kendime “evlilikte asıl suçlu bizleriz.” Böylesine özel bir kurumu
kendi ellerimizle yıkıyoruz. Vuruyoruz baltayı, vuruyoruz baltayı… “Yahuu dur be kardeşim, sakin ol, geçinmeye gönlün var mı yok mu sen onu söyle önce.”

İşte tam da bu düşüncelerle hem hal olurken  sevgili eşim çıktı karşıma.. Bir de ne göreyim? Benim gibi düşünen biri daha 🙂 “hay allah sen çok yaşa e mi” diyerek daldık uzun bir sohbete… 🙂 Bu sohbet yüzyüze olmuyor bu arada, mailleşiyoruz karşılıklı. Sonrasında… sonrasında 9 ay içinde evlendik.. İyiki de evlendik diyorum şimdi. Sen başka pencereden bakarsın, o başka pencereden bakar..
Bence önemli olan aynı manzarayı görebilmek. Mühim olan “ne gördüğündür” bence.

Tabiki evlilik zor, geçinmek hiç ama hiç kolay değil. Yok flört dönemiymiş, yok nişanlılıkmış.. Aynı evde yaşamadıkça kimse kimseyi tanıyamaz. Hatta aynı evde yaşasanız bile zaman zaman sizi şaşırtan hareketlere şahit olabilirsiniz.

Ben hep şöyle düşünürüm:  İnsan annesiyle bile ara ara tartışıyor, anlaşamıyor da; eşiyle mi tartışmayacak.. ? Bunlar hikaye..  “Biz hiç tartışmayız” diyen çiftler de gördüm. Bence tartışmamak hepsinden büyük bir sorun.. O da ayrı mevzu. Bi kere tartıştıkça daha yakından tanıyor insan kendini. Dikkat! “Karşıdakini” demiyorum, “kendini” daha iyi tanıyorsun.

Olaylara ne gibi tepkiler veriyorsun?
Ne kadar sabırlısın?

Öfkene ne kadar hakim olabiliyorsun?

Ne kadar fedakarlık yapabilirsin?

Herşey su yüzüne çıkıyor yani.. Ak koyun kara koyun belli oluyor…

Şimdi bu yazıyı okuyan evlilerden bana hak verenler olur, vermeyenler olur. Herkese sonsuz saygım var da, benim lafım asıl bekarlara:
“Korkmayın, hemen evlenin, korkunun ecele faydası yok çünkü.”

Yooook o kadar da değil.. :)) Durun durun! Hemen evlenmeyin, önce okuyun, araştırın, ölçün, tartın, biçin. yalnız fazla abartmayın.. Armudun sapı, üzümün çöpü demeyin.. artıları bir yana, eksileri bir yana yazıp karşılaştırın bakalım hangisi galip gelecek?

Sonrasında da bana ister inanın ister inanmayın  “herşeye rağmen” evlilik dünyanın en güzel şeyi… söylemesi benden, tecrübe etmesi sizden.. 🙂

2 cevaplar
 1. yasemin acar kaymaz
  yasemin acar kaymaz says:

  cuman mübarek olsun kardeşim.canım benim! Allah senden razı olsun.yaklaşık yarım saattir sitende paylaştıklarını inceliyorum, kendimi alamıyorum.aslında işlerim var evden çıkmam lazım 🙂 paylaştıkların çok güzel.Allah muvaffak etsin.Henüz bir buçuk aylık evliyim, çok şükür Rabbime bu günleri de gösterdi.nişanlıyken o günler gelicek mi diyordum 🙂 evliliklerimiz iki cihanımızın afiyet vesilesi olsun.yazında paylaştıklarınla hemfikirim.ben de çok korkardım evlilikten 🙂 karşıma iyi biri çıkacakmıydı, benzer duyguları paylaşabileceğim, anlaşabileceğim…ama senin de söylediğin gibi biz ne kadar iyiyiz? yenilikçi kardeşim benim! bu güzel yazılarının devamını dilerim.

  Cevapla
 2. eyhayat
  eyhayat says:

  Çok doğru..Maalesef bazı olumsuz etkenler (medya gibi) evliliği öcü göstermeye başladı..Özelliklede şu eşitlik mevzusu yok mu.. Kadınları lider,eli maşalı yapan saçma sapan kurallar.. Rabbin istediği hangi emir insan için işkence olabilir ki ? Güzel bakan güzel yaşar 😉

  Nevzat tarhan ve sema maraşlı gibi muhafazakar psikologları tüm müslüman kardeşlerimin takip etmesini tavsiye ediyorum..Nişanlı birisi olarak ben çok faydasını gördüm,olaylara Allah’ın razı olduğu şekilde bakabilmek çok güzel..

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir