Evimize Hoşgeldin Ramazan!

Davulcu amca! Davulcu amca!

Bu gece geldiğinde
Çok hızlı vur davula
Annem diyor ki bana:
“çok küçüksün,
Zayıfsın
Oruç tutmak neyine
Kaldırmam seni bu gece
Yat, uyu
Bak keyfine”

Ne olur davulcu amca
Ne olur!
Davula hızlı hızlı vur!
Söz veriyorum sana

Bu gece kalkacağım
Yemeğimi yiyip
Orucumu tutacağım.

Bir çocuk gözüyle “oruç” bundan daha güzel anlatılamazdı herhalde. Hepimiz benzer duyguları hissetmedik mi küçükken?  “Artık büyüdüm” edasıyla en masum hallerimizle oruç tutmak için ailelerimize yalvarmadık mı? Ezanın okunmasını camlarda bekleyerek onların iftar telaşına ortak olmadık mı? Sahur zamanı uykumuzun en güzel deminde duyduğumuz çatal-bıçak sesleriyle yatağımızdan fırlamadık mı?

14 aylık oğlum henüz çok küçük olsa da ona Ramazan ayının farklılığını yaşatma telaşına düştüm bu sene. İstedim ki Ramazan ayıyla birlikte  evimize bir farklılık bir sevinç gelsin, O da bunu minicik kalbinde hissetsin. Elhamdülillah bu yıl geleneksel ilk Ramazan şenliğimizi de başlatmış olduk.

Oğlumla birlikte balonlar şişirdik once, üzerine gülen yüzler çizdik, yazılar yazdık. Kıyıda köşede atıl duran bir mantar panomuz vardı, onun üzerine de büyüklerimizin güzel sözlerini, Peygamber Efendimizin hadis-I şeriflerini keçeli ve fosforlu kalemlerle yazıp salonumuzun kapısına astık. Kalplerle incilerle süsledik Ramazan köşemizi.

Dediğim gibi oğlumuz henüz 14 aylık. Daha çok küçük birşeyden anlamaz diye düşünenleriniz de olabilir. Bir bakıma haklısınız. Ramazan’ı, orucu, iftarı henüz anlamıyor olsa da evde bir değişikliğin, bir güzelliğin olduğunun farkında. Bunu nasıl mı anlatıyor?

Her gün uyandığında Ramazan köşemizi görür görmez çığlık atıyor ve parmağıyla işaret edip” oooooodaaaaaaa (orda)” diyor ve beni onun yanına götürüyor. Balonlarla biraz oynayıp sevinç çığlıkları atıyoruz birlikte. Kısacası oğlumuz mutlu, biz mutlu.

Evimize hoş geldin 11 ayın sultanı…

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir