Diş Buğdayı

Aaa!!  Bu da ne? Ebubekir gene alt dudağını bir yere çarpmış olmalı..
Kızarmış mı ne?
Derisi soyulmuş gibi..
Dur bakıyım, mutfaktan bir çay kaşığı alıyım..
“çıt çıt”
Aaa dişi çıkmışşş oğlumun….!!
Hemen babasını aramalıyım… :))

Veee çığlık çığlığa bir sevinç..!!!  Ebubekir oldukça şaşkın ama güzel birşeylerin olduğunun da farkında.
İşte biz ilk diş sevincimizi böyle yaşadık… Evladınızın her şeyi ayrı bir mutluluk ve kutlama vesilesi oluyor ya orası ayrı.. “Baba” dedi, “anne” dedi, “mama” dedi, emekledi… Her anı ayrı güzel. Ama diş bambaşka. Onun için çok büyük bir gelişim aşaması..
Birkaç aydır o küçük belli belirsiz piriç tanesi “ben geliyorum” diye sinyallerini veriyordu zaten. Akıttığı salyalar, hafif ateş, diş etlerinin kaşınması, bulduğu herşeyi ağzına götürmesi bunun en büyük göstergesiydi..
Oğlumuz şuan tam 7,5 aylık. Bilimsel araştırmalar da ilk dişlerin ortalama 7-8 aylıkken çıktığını söylüyor. Daha erken veya geç de olabiliyormuş. Kalıtsal özellikler bu durum için oldukça etkiliymiş..
Düşündüm.. Peki şimdi ne olucak..? Kutlamadan olmaz öyle değil mi?
Birkaç gün sonra gelecek misafirlerime de süpriz yaparak bir “diş buğdayı partisi” planladım. Diş buğdayının ne olduğunu bilmeyenler için ise kısaca şöyle anlatabilirim:
İlk dişin çıkışını kutlamak için yapılan Anadolunun birçok yöresinde hala uygulanan eski bir Türk geleneği. Çocuğun dişlerinin daha sağlam olması, çabuk büyümesi ve rızkının artması niyeti ile yapılıyor. Yakın akrabalar, eş, dost bir araya geliyor.  Ne kadar güzel adetlerimiz var, sizce de öyle değil mi?
Ardından internetten ve yakın akrabalarımdan diş buğdayının nasıl yapıldığını öğrendim. Kendi damak tadıma da uydurarak lezzetli bir tarif çıkardım ortaya. Misafirlerimiz de süprizin kokusunu bir yerlerden almış olacaklar ki ellerinde hediyelerle geldiler. Tuğbanın Ebubekir için özel olarak yaptırdığı ilk diş kurabiyeleri ve kekleri ise  günün bombasıydı.
Ayrıca araştırmalarım sonucu o güne has şöyle bir adetin daha olduğunu öğrendim:
Diş buğdayının servis edileceği kabın içine boncuk veya yüzük gibi bir şey saklanıyor, saklanan eşya kime çıkarsa çocuğa çeşitli armağanlar alıyormuş. Ben bu adeti kendimce birazcık değiştirdim ve hazırladığım diş buğdaylarının birinin içine oyuncak küçücük bir emzik gizledim. Emziği bulacak olan arkadaşıma da küçük bir hediye hazırladım.
Gelen misafirlerimiz sağolsunlar hem evimizi şenlendirdiler hem de bu güzel günde Ebubekir’e dualarını da eksik etmediler…
“Sağlam dişlerin olsun, hep helal lokma yiyesin, yedikçe şükredesin, canım oğlum..”
Diş buğdayı tarifini merak edenler için;
Malzemelerimiz;
 • iki bardak aşurelik buğday
 • bir bardaktan biraz az şeker (tatlıyı daha çok sevenler şeker oranını 1 bardak yapabilirler)
 • yarım bardak ceviz
 • yarım bardak fındık
 • yarım bardak badem
 • yarım bardak üzüm
süslemesi için;
 • nar
 • fındık
 • badem
Bir gece önceden iki bardak diş buğdayını ayıklayıp yıkıyorsunuz.
Yıkadığınız buğdayı orta boy bir tencereye koyup üzerine 4-5 parmak geçecek kadar su koyuyorsunuz.
Birkaç dakika kaynadıktan sonra altını kapatıp gece boyunca dinlenmeye bırakıyorsunuz.
Sabahleyin bunu süzüp üzerine tekrar 4-5 parmak geçecek kadar su ilave ediyorsunuz. 10-15 dakika kadar sonra buğdayların diri diri fakat yenecek kıvama gelmesini bekliyorsunuz. Kıvamı pilav gibi olmalı.
Suyunu süzüyorsunuz. Ardından şekeri ilave ediyorusunuz. (Ben toz şekerle yaptım, pudra şekeriyle yapanlar da var, tamamen sizin damak tadınıza kalmış..)
Fındık ceviz ve bademlerden birkaç tanesini süslemek için kenara ayırarak blendırdan geçirip buğdaya karıştırıyorsunuz. İçine bir avuç kuru üzüm ilave edip iyice harmanlıyorsunuz.
Bir kaşık yardımıyla cuplara dolduruyorsunuz. Üzerini tane fındık badem ve nar ile süsleyip servis yapıyorsunuz.
Not:
Alışık olmadığımız bir tad olduğu için her aşamada tadına bakarak hareket etmeniz önemli.
Denenmiş ve beğenilmiş bir tarif olduğu için bunu gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.
6 cevaplar
 1. tülay
  tülay says:

  Melisciğim daha nice güzellikleri birlikte paylaşmak ümidiyle…eee bizede yemek nasip olur inşallah. Şöyle yapıp radyoya gelseniz paşayla birlikte:)

  Cevapla
 2. Elife
  Elife says:

  Meliscim ellerine sağlık canım. Nefisti gerçekten. Hem diş buğdayın hemde hazırladığın diğer şeyler. Benim için çok keyifli güzel bir gündü 🙂 Bu buğdaylı tarifi bir ara bende evde yapmak istiyorum. Çok güzel olmuştu. Tadı hala aklımda 🙂

  Cevapla
 3. Tuğba
  Tuğba says:

  Canım benim..Gerçekten o günn herşey muhteşemdii… Diş buğdayı ise hakikaten harikaydı…Ben zaten normalde de buğdayı çok severim pişirip üzerine şeker döküp yerim..Ama böylesi daha da güzel geldii 🙂 Ellerine sağlık..
  Rabbim oğlunun nice güzel günlerini görmeni bizlerede şahitlik edebilmeyi nasip etsin..

  Cevapla
 4. SacideNur
  SacideNur says:

  inanmıyorum bizden bahseden bi yazı 😛 cok ozel bi gündü. cogumuzun dis bugdayıyla tanıstıgı bi gündü 🙂 kimse unutmayacak herhalde yorumlara bakılırsa 🙂

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir