OOO piti piiti

“Alsam alsam bebeğime ne alsam?”

Bebeğiniz için en güzel kıyafetleri hayal ediyorsunuz ama kafanız biraz karışık öyle değil mi? Belki henüz hiç  düşünmediniz, belki de elinizde uzayıp giden bir alışveriş listesi var. Onların hangisi gerçekten ihtiyacınız biliyor musunuz?  Telaşlanmayın, alışverişiniz tahmininizden daha kolay ve zevkli olacak.

Benim de hamileliğim boyunca en çok sıkıntı çektiğim konulardan biri buydu:

“Bebeğime ne giydireceğim?”

Tecrübeli annelere danıştım hep. “Sen bebeğine ne aldın, ne giydirdin?”

Tahmin edeceğiniz gibi her kafadan bir ses çıkıyordu. Kimi “ayaklı tulum giydir ayakları üşümesin”  diyordu kimi de “ayaklı tulum alma çabuk küçülür.”  Kimi “yaz bebeği de olsa ben hırka giydirdim” diyordu kimi de “ne gerek var o sıcakta çocuk isilik çıkartır” diye vazgeçirtiyordu.

Baktım ki böyle olmayacak  en güzeli internete gireyim de forumlardan yardım alayım diye düşündüm. Sonuç mu? Sonuç yine aynı… Her kafadan ayrı ses… Galiba en iyisi mantığımla hareket etmek dedim ve  çıktım yola. Mağazalarda karşılaştığım manzara ile hayrete kapıldım. Hepsi birbirinden güzel binlerce ürün. Cicili bicili, şıkır şıkır… Al, küçük adam gibi giydir. Aralarından seçemiyorum bile, hepsini almak istiyorum 🙂

Sonuçta ne yaptım? Anneme akıl danışarak sadece “gerçekten” lazım olanları aldım. Beğenmediğim hiçbir şeyi ne olursa olsun almadım. Misal; rengini beğenmediysem, tarzını beğenmediysem sırf almış olmak için almadım.Bebeğime herşeyden çok özendim anlayacağınız.

Benim alışverişimden çıkardığım bazı önemli notlar var. Belki hazırlık aşamasında olan annelere faydası olur düşüncesiyle paylaşmak istiyorum:

 • Alışverişi son aya bırakmamak gerek. Ne olur ne olmaz, erken doğum olabilir, sen ağırlaşabilirsin, hiç risk almaya değmez.
 • İkincisi gözü dönmüş bir şekilde alışveriş yapmamak lazım.Sakin düşünmek ve alınan ürünün gerçekten ihtiyaç olduğuna kanaat getirdikten sonra almak lazım. Bebekler o kadar hızlı büyüyor ki aldığınız bazı kıyafetler iki kere giydirdikten sonra hemen küçülmüşler rafında buluyor kendini.
 • Kaliteli ürünleri tercih etmek lazım. Bebek teni o kadar hassas ki. Özellikle organik kıyafetleri öneririm. Organik alamıyorsanız yüzde yüz pamuk olanları tercih etmelisiniz. Bazı markalar sadece bu şekilde üretim yapıyor. Hiç değilse bebeğinizin tenine direkt temas edecek ürünlerde bunu göz önüne alın.
 • Bebeğinizin tahmini doğum kilosu çok önemli. Örneğin premature bebekler için ayrı, 0 ay için ayrı, 0-3 ay için ayrı kıyafetler mevcut. 4 kilo doğan bir bebeğe 0 ay kıyafetlerini giydirmeniz çok zor. Ona daha çok 0-3 ay almalısınız. Ama benim oğlum gibi 2,5 kilo doğacak bir bebeğiniz varsa 0 ayı uzun müddet giyebilir.

Gelelim annelerin aklına takılan önemli sorulara.

Zıbın kullanışlı mı?

Eskiler zıbını nedense çok önemsiyor, bense hiç kullanamadım. Bilmeyenler için tarif edeyim; bebeklere iç çamaşırı olarak giydirilen, pamuklu kumaştan, kravüze yakalı,yandan bağcıklı veya bağcıksız üst giysisi. Bi kere zıbın giymiş bebeği kucağınıza aldığınız an beli açılıyor, çünkü belini koruyan hiçbirşey yok. sanırım bunu göbeği henüz düşmemiş bebekler için önemsiyorlar ama dediğim gibi ben hiç kullanmadım, bir zararını da görmedim. Yaz bebeği de olsa kış bebeği de olsa farketmez, üşütmemesi çok önemli. Öyle cıbıl cıbıl gezdiremiyorsunuz bebeğinizi. O kadar hassaslar ki… Onun yerine alttan çıtçıtlı badiler çok daha kullanışlı.

Ayaklı tulum mu ayaksız tulum mu tercih etmeliyim?

Tulum… Öyle kullanışlı bir giysi ki.. Bir kere her yeri kapalı, hiçbir yerinin açılma ihtimali yok.Yalnız ayaklı mı ayaksız mı konusu tamamen size kalmış. İkisinin de artı ve eksi yönleri var.

Ayaklı tulumda ayağını üşütme ihtimali yok. Tulumun içine bir de kısa çorap giydirdiniz mi oldu bitti. Yalnız bebeklerin boyları hızla uzadığından ayaklı tulumlar çabuk küçülüyor. Birkaç cm uzasa o ayaklı tulumu bir daha kullanamıyor.

Ayaksız tulumda ise kıyafetin küçük gelme süresi biraz daha uzuyor. Bunda da bebeğin ayak kısmı açıkta kaldığından mutlaka  çorap giydirmeniz gerekiyor.Yalnız bebekler çorapları ayaklarında pek tutamıyorlar, bi anda hoop kayıp gidebiliyor.. Yalnız kaliteli çoraplar hariç. Onlarda bir sorun olmuyor.

Tercih size kalmış.

Hangi tür badi daha kullanışlı?

Badilerin atlet şeklinde olanları var, kısa kollu olanları var, uzun kollu olanları var.. Peki hangisinden alacağız?

Bebeğiniz yazın doğduysa uzun kollu olanlardan çokça almaya gerek yok bence. Sonbahar kış ve ilkbahar mevsimleri için daha doğru bir tercih uzun kollu badiler.Yazın içine atlet şeklinde bir badi üstüne de bir tulum yeterli gelir. Havalar eğer çok sıcaksa kısa kollu bir badi ve çorapla gününü geçirebilir bebeğiniz.

Eğer bebeğiniz kışın doğacaksa zaten badiyi iç kıyafet olarak kullanacaksınız demektir. O zaman kısa kollu veya atlet şeklinde olanlar iç giysi (fanila niyetine) olarak rahatça kullanılabilir.

Uzun kollu badiler ise bahar mevsimleri veya serin havalarda bir pijama altıyla kullanışlı olabilir.

Kaç tane penye battaniye almalıyım?

En çok kullanılan bebek eşyalarından biri de penye battaniyeler. Bence en az 3 tane olması şart. Fazlası da göz çıkarmaz. Bebeğinizi sarıp sarmalarken, bir yere yatıracağınız zaman altına sermek için çok kullanışlı.. Kussa da tuvaletini geçirirse de farketmez, atarsınız makinaya yıkanır. İnanın bu koltuk silmekten çok daha kolay 🙂

El örgüsü yelek veya patikler  kullanışlı mı?

Çok büyük ihtimalle siz hamileyken babaanne ve anneanne  hummalı bir çalışma içine girdi öyle değil mi? En çok da  hırka ve patikler ördüler veya ördürdüler bebeğiniz için. Çok abartmamak kaydıyla kenarda köşede birkaç tane bulunmasında fayda var bence. Yalnız bazı yünler bebeklerin ciltlerini tahriş edebiliyor. Bazen de bebeklerin ciltleri çok hassas olduğu için alerji oluşabiliyor. Böyle olunca doktorlar yünlü giysileri yasaklıyor. Direkt tene temas etmediği müddetçe çok sorun olmayacağını ve kışın kullanışlı olacağını düşünüyorum.

Mama önlüğü ilk aylar gerekli mi?

Bu sorunun cevabı bebekten bebeğe değişir. Kusan veya salya akıtan bir bebeğiniz varsa mama önlüğü kullanmanız şart. Kullanmadığınız takdirde bebeklerin göğüs kısmı çok ıslanıyor ve bu da hasta olmalarına sebep oluyor. Mama önlüğü satın alırken de ; şu iki yüzü kumaş olan mama önlükleri değil de bir yüzü kumaş, bir yüzü muşamba olan mama önlükleri daha kullanışlı oluyor. İki yüzü kumaş olanlar ıslandığı takdirde ıslaklık hemen bebeğin göğüsüne geçiyor. Diğerinde ise böyle birşey söz konusu değil.

Kıyafet alımında benim için önemli hususları sizlerle paylaşmaya gayret ettim. Olur ya benim aklıma gelmeyen, sizin aklınıza takılan sorular olabilir. Siz sorun, birlikte cevaplayalım..

Hepinize mutlu alışverişler dilerim…


2 cevaplar
 1. Şule Arslan
  Şule Arslan says:

  Meliscim öncelikle böyle bi yazıyla bizleri bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim. Gerçekten insan alışveriş yapacağı zaman çok telaşlanıyor. acaba ne alsam, kullanışlı olurmu, bebeğim için en iyisi bu mu, ama falanca hiç kullanışlı dememişti, diğeride ben çok kullandım demişti… sorular, çelişkiler hiç bitmiyor. şimdi biraz daha nnetleşti kafamdaki sorular. Alışverişe devam edebilirim 🙂

  Cevapla
 2. GUNES TUNA
  GUNES TUNA says:

  6 aylık hamileyim yakında alışverişe başlayacağım. yakınımda kimsem yok aile büyükleri gibi. gerçi olsalar da bizim çocukluğumuzdan bişey hatırlamıyorlar. burda bulduğum bilgiler benim için gerçekten çok faydalı oldu. çok teşekkür ederim.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir