Biz Hamileyiz!

Doğum yapalı 4,5 ay oldu. Zaman zaman bana soruyorlar, “hamilelik dönemin mi daha zordu, şimdi mi daha zor?” diye. Aman Allah’ım! 9 ayın 9′ u da mı zor geçer?

Evet. Bizzat yaşadım.. 2.aydan itibaren başlayan bulantılar, kansızlık ve tansiyon düşüklüğü nedeniyle yaşadığım halsizlikler hatta bayılmalar, mide bulantısı nedeniyle peynir ve yoğurt dışında hiçbirşey yiyememem, toplamda 12 kilo almama rağmen dayanılmaz bel ve sırt ağrıları… İnanın  düşününce hatırlaması bile yoruyor beni.. Çok şükür ki bu geçici ve dünyanın en güzel şeyi için katlanılası bir dönem… Asla şikayet amaçlı değil bu yazdıklarım. Biliyorum ki aranızda benimle aynı duyguları paylaşan birileri var. Demek istediğim şu: “yalnız değilsiniz”

Gerçekten kolay değil, bi kere bunu baştan kabul etmek lazım. Tabii bu zor döneme kendinizi ne kadar hazırlasanız da yaşaması farklı oluyor. Ha şu da var. Herkes benim gibi zor geçirmiyor bu dönemi. İnanır mısınız  “Hamile miyim değilmiyim belli değil, valla karnımda hareket etmese hamile olduğumu unutuyorum ” diyen arkadaşlarım da oldu. Eeee.. Biraz da şans meselesi..

En zoru da etrafınızda sizi anlamayan insanların varlığı. Ben çok karşılaşmadım ama bir gün bana  “amaan hamileyse hamile, herkes hamile kalıyor, abartıyor galiba…” diyen biri oldu. Bense onu eşimin tabiriyle  “kaderine terkettim”

Eşim demişken, eşlerin desteği o kadar önemli ki bu dönem. Her zaman söylerim; hamileliğimde ne çektiğimi bir ben bilirim, bir eşim, bir de Allah.  Ailelerimizden uzak yaşamanın  zorluklarını neredeyse hiç bilmedim ben.. Mide bulantısı ve halsizlikle yattığım yerde  kıvranırken hep eşim vardı yanıbaşımda. “Ne olurdu şimdi bir sıcak çorba olsaydı” diye hayal ederken işten yorgun argın gelmesine rağmen hep elinden geleni yaptı benim için. Ben uyuyamıyorsam o da uyumadı. Bu cümleler kesinlikle abartı içermiyor emin olun.  Biz 9 ay boyunca “iki kişilik” bir hamilelik dönemi yaşadık. Soranlara şöyle söyledik:   “biz hamileyiz”

Bu yazdıklarım sizi ürkütmesin. Kendi kendime hep şunu tekrarladım çoğu zaman:  “Melis, 9 ay sonra ekranda “the end” yazacak ve herşey mutlu sonla yeniden başlayacak . Dikkatinizi çekerim, bitecek değil,  “başlayacak.”

Ebubekir dünyaya geldikten,  feryad figan sesi kulaklarımda çınladıktan sonra, yanıma koydukları, yanağını yanağımda hissettiğim o an içimden  “bu tatlı şey için herşeye değer”  dedim.

Zahmette rahmet vardır derler ya.. İşte öyle birşey..

3 cevaplar
 1. gül
  gül says:

  Canım arkadaşım ellerine, yüreğine sağlık. Çok haklısın her anne için 9ay süreci farklı geçiyor ama herkes için sonuç aynı. MUTLU SON VE GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ. Rabbim bu duyguyu, muhabbeti herkese tattırsın inş.

  Cevapla
 2. esma
  esma says:

  bu farklı ve güzel zamanların son aylarını yaşayan biri olarak bazen diyorum ki keşke hiç bitmese 🙂 içimde kalsa 🙂
  tabi böyle bir şey olamayacağı için şu günler çabuk geçse de -vaktinde saatinde-tombul yanakla karşılaşsak diyorum 🙂 bazen öyle bir şey geliyorki içime onu çok özlediğimi farkediyor hemen onunla konuşmaya başlıyorum..o içimde ve ben onuu çokkk seviyorummmmm.. Rabbim hayırlısıyla sağlıkla, sıhhatle, en güzel şekilde kucağıma gelmeni nasip etsin benim minik tatlı sevimli şeker oğlummm..amin..

  Cevapla
 3. Esra
  Esra says:

  İşte ben dedim yazdıklarınızı okudugum zaman..
  İçimdeki melegim 5.ayını doldurmak üzere…
  İnşallah bende Mayıs 2011 de kavusacagım ogluma…
  Cok zor bi 3 ay yasadık..Eşimle birlikte agladık eşimle birlikte gögüs gerdik zorluklara..
  Ama sukurler olsun ki şimdi hersey cok guzel gidiyor..
  Cook kapılara baktım bi tas corba için ama ne gelenim oldu ne gidenim..
  Ama cok sukur dunyalar iyisi bi eşim var..Hep yanımdaydı hep benimle…Sabahları daha erken kalktı bana kahvaltı hazırlamak için..Akşamları işten gelir gelmez mutfaga kostu yarına yemegim olsun diye…Oglum ve ben böyle bir babamız oldugu için cok sanslıyız…Rabbim saglıkla mutlulukla oglumuza kavusmayı nasip eder inşallah…

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir