Kitap Kurdu Ebubekir

Boşuna kitap kurdu demedim yazımın başlığına. Yukarıdaki fotoğrafta görüyorsunuz kitaplarımızın başına gelenleri 🙂

Son zamanlarda “Ebubekir’e hangi kitapları okuyorsun” diye çok soran oluyor çevremden. Özelikle 0-2 yaş dönemi için anneler kitap bulmakta zorlandıklarından şikayetçi. Ebubekir’e ilk kitaplarını 1 yaş doğum günü hediyesi olarak babası ile birlikte almıştık. Şu seri idi;

Ebubekir bu kitapları hala bayıla bayıla okuyor. En çok sevdiği ise taşıtlar kitabı. Bizimki tam bir “taşıt” delisi. Kamyon, gemi, tramvay, ambulans… Hepsine hayran. Dışarıya dolaşmaya çıktığımızda çığlık atarak ve heyecanla taşıtları gösterir ve  isimlerini söylemeye çalışır. Sürekli duraksamaktan 10 dk.lık yolu yarım saatte ancak yürüyebiliriz.

İki tane de masal kitabımız var.  Onlar da şunlar;

Yalnız bu kitapları sanırım biraz erken almışız. Bunları aldıktan sonra farkettik ki içindeki masalları okumamızı değil de daha çok masal resimlerine bakıp, inceleyip o resimler  üzerinden anlatmamızı istiyor. Biz, “oğlum bak ne yazıyor, bir çoban varmış, koyunları varmış” falan filan diye okumaya başlayınca, geliyor bir güzel kitabı kapatıyor. Tekrar resimli sayfaları açıyor. Kendi kendine onları anlatıyor. Bunun hem yaşıyla hem de görsellikle alakalı olduğunu düşünüyorum. Kuru kuru cümlelerin yazılı olduğu sayfaya bakmaktansa rengarenk ve cezbedici resimleri incelemek ona daha çok keyif veriyor.

 

Biz dilinin ve kelime haznesinin gelişmesi için  o oyun oynarken de olsa okumaya gayret ediyoruz. İlgilenmiyor gibi görünse de kulağı bizde oluyor çünkü. Ona sadece çocuk kitapları okumuyoruz. Eğer babası veya ben onun yanında kendi kitaplarımızı elimize almışsak sesli okuyoruz. “Aklının bir kenarında kalır” der ya büyükler. “Çocuktur, anlamaz” dememek lazım.

Bir de e-kitap mevzusu var tabi.  İpad’te özellikle bebekler için öyle güzel masallar, oyunlar var ki. Motor gelişimi için de , zihinsel gelişimi için de bence çok başarılı.Şimdiki çocuklar çok şanslı!

 

 

Sözü gelmişken bence çocuk için kitaplar kadar önemli bir diğer konu da masallar ve ninniler. Buna başka bir yazımda çok daha geniş değinmek istiyorum ama iki kelime etmeden geçemeyeceğim. Kırmızı başlıklı kız, Sindrella, Keloğlan gibi masalları bizde çocukluğumuzda bol bol dinledik lakin bunları 0-2 yaş dönemi çocukları için biraz erken ve gereksiz buluyorum. Ben genelde Ebubekir uyumadan önce ona masal anlatmayı veya ninni söylemeyi tercih ediyorum. Hem uykuya daha kolay dalmasını sağlıyor, hem de “uyumadan önce okuduğumuz/dinlediğimiz şeyler hafızaya daha kolay yerleşir” düşüncesiyle  faydalı olacağını umuyorum. Bu yüzden öz güveni açısından da Ona kendisiyle ilgili masallar anlatıyorum. Şöyle;

Masalımızın kahramanı Ebubekir oluyor örneğin.”Bir varmış bir yokmuş, Allah Ebubekir adında tatlı mı talı güzel mi güzel bir çocuk yaratmış. Ona eller vermiş, gözler vermiş, kulaklar vermiş, saçlar vermiş vs.. -bu arada söylediğim organlarına dokunuyorum-  Herkesten önce onu Allah sevmiş ve dünyaya gelmesini istemiş. Annesi Onu çok sevmiş, babası Onu çok sevmiş..” diye masalımız uzuyor gidiyor. Ebubekir bu şekilde anlatımlardan çok hoşlanıyor. Dediğim gibi özgüveni ve daha da önemlisi Allah sevgisini öğrenmesi açısından faydalı olacağını düşünüyorum.

Ne dersiniz?

 

 

4 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir