Küçük Kız Küçük Kız Söyle Bana Nerdesin?

Soğuk bir kış günü.. Odanın ortasında gürül gürül yanan bir soba. Büyük bir masa ve iki kanepe. Masanın üzerinde rengarenk kalemler, bir kağıt ve bir silgi. Masanın başında küçük bir kız. Yanında annesi babannesi ve erkek kardeşi. Küçük kız kağıda birşeyler karalamakta.

“Anne; ‘saygıdeğer’ nasıl yazılır?”

Annesi küçük kıza harfleri tek tek kodlar, küçük kız yazar, annesi söyler o yazar.. Belli ki okuma yazmayı yeni öğrenmektedir.

Küçük kız mutludur. Yazabilidği için mutludur. Hemen koşar elindeki kağıdı babannesine götürür. “Babaanne, sana mektup yazdım” der. Babaannesi hem mutludur hem gururlu. “Kıymetli yavrum” diye sevdiği torunu ona mektup yazmıştır. Mektubu açar, kendisi için yazılan birkaç satırı sesli olarak okur. Torununa sımsıkı sarılır. Teşekkür ederken gözleri dolar, ağlamaya başlar. Küçük kız babaannesinin niye bu kadar ağladığını o an anlayamaz ama gözyaşlarında hüzün olmadığını hisseder. Çünkü bunlar mutluluk gözyaşlarıdır.

Kısa bir zaman sonra küçük kız okula başlar. Doğum gününde okul arkadaşlarından biri ona günlük hediye eder. Küçük kız yazmayı çok sevdiğinden hediyeyi de çok sevmiştir. İşte o gün 8 yıl günü gününe tutacağı günlüğünün ilk sayfasını yazar. Babaannesinin hastalığından ve buna çok üzüldüğünden bahsetmiştir. Ona dualar ederek noktalamıştır yazısını. Pek güzel şeyler yazamamıştır belki ama, yazdıkça rahatlamıştır.. Yazmak onu rahatlatmıştır.

İşte benim hikayem.. Yazmaya böyle başladım ben.. O küçük kızı hala aramıyor, özlemiyor değilim. Onun o saf bakışı, büyüklerine nazlanışı..

Artık renkli kalemlerimle değil; çıt çıt sesleri çıkaran klavyemle yazıyorum. Bir kelimeyi yazamadığımda anneciğime değil sanal sözlüğe danışıyorum. Büyümek biraz da böyle birşey sanırım.

Küçük kız…

Şimdi nerede kimbilir?
Seslensem duyar mı dersin?
“Küçük kız küçük kız söyle bana nerdesin?”

3 cevaplar
 1. Ayine-i Cihan
  Ayine-i Cihan says:

  Canım kardeşim Melis ;
  öncelikle siten hayırlı olsun, yazıların çok iyi ve bazen kendimi buluyorum cümleler arasında. Bende hep küçük kız olarak kalmak istemişimdir ama ne yazık ki sadece hayallerde kalmışımdır. Yine de iyi bir şey herhalde:)

  Cevapla
 2. Ayine-i Cihan
  Ayine-i Cihan says:

  Canım kardeşim Melis;
  Öncelikle siten hayırlı olsun, yazıların çok iyi ve bazen kendimi buluyorum cümleler arasında. Bende hep küçük kız olarak kalmak istemişimdir ama ne yazık ki sadece hayallerde kalmışımdır. Bu da iyi bir şey herhalde:)

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir