İşte İki Mucize: Zeytinyağlı Sabun ve Sirke

Şampuanların zararlarını son günlerde sıkça duyar oldum etrafımdan. Uzmanlar diyor ki; “Kullandığınız şampuanlar saç derisine nüfus ettiğinden içindeki kimyasallar beyne, ciğerlere, kalbe, göze… kısacası bir çok organımıza zarar veriyor ve uzun vadede ciddi riskler oluşturuyor.” Bir çok bilimsel araştırma yapılmış bu konu üzerinde. Mantıklı mı? Tabiki mantıklı. Beni bu konuda ilk uyaran annem oldu sağolsun. Böyle mevzularda çok hassas ve dikkatlidir kendisi.

Ailecek yediklerimize ve içtiklerimize uzun zamandır dikkat ediyorduk zaten. İçeriğini okumadan, son kullanma tarihine bakmadan tüketmemeye özen gösteriyorduk da bu şampuan mevzusunda bir türlü adım atamamıştık. Birkaç markanın bitkisel şampuanlarını denedim. Şimdi marka adı vermek istemiyorum. Çünkü kullanan ve bu işten para kazananlar var etrafımızda ama gerçekten mahvettiler saçlarımı. Kepek sorunum yokken kepek sorunum oluştu. Kaşıntı, yağlanma da cabası. Hadii bu sefer bunları yok etmek için başka şampuanlar dene derken.. Bir türlü çıkar yol bulamamıştım.

Peki en sonunda ne yaptım? Annemin önerisiyle bir gün evdeki bütün şampuanları yok ederek yerine yeşil sabunu ve sirkeyi koydum. Gerçekten bir mucize ile karşılaştım. Hani reklamlarda “saçı besler, canlandırır hede hödü” bir sürü safsata söylerler ya işte buna bizzat tanık oldum..  Sıfır kepek, tertemiz saçlar… Önemli olan ne biliyor musunuz? Doğal zeytinyağı sabununu bulmak. Bu da o kadar zor değil artık, aktarlardan edinilebilir. Sirke de elma sirkesi olmalı mutlaka. Sabunla saçınızı yıkadıktan sonra biraz elma sirkesi ve üzerini suyla tamamladığınız bir kabı saçınıza döküyor, 5 dk. kadar bekletiyor, sonra bol su ile duruluyorsunuz. Merak etmeyin hiç ama hiç sirke kokusu kalmıyor saçınızda. Zaten sirkenin saça ve vücuda olan faydalarını bilmeyen duymayan yoktur. Hatta hadis-i şerifte bile geçiyor. Denemesi bedava… Hem ucuz, hem zahmetsiz. Yalnız kullanırken yeşil sabun gözleri biraz yaktığından henüz Ebubekir için kullanamadım. O bebek şampuanını kullanmaya devam ediyor. Biraz büyüsün onda da kullanacağım bu mucizevi formülü.

5 cevaplar
 1. Kubra
  Kubra says:

  tam tarifini bilmiyorum ama sana kaynak bulayim istersen. Betul abla yapiyor kendi sabununu. Bize de veriyor, cok guzel oluyor gercekten. Mesudeyi sabunla yikiyorum ben, sampuan dogdugundan beri tahris yapti hep.

  Cevapla
 2. melisozgur
  melisozgur says:

  çok tşk. ederim kübracım, aklımın bir köşesinde tutuyorum bu konuyu, mutlaka denemek istiyorum. ebubekir’in vücudunu sabunla yıkıyorum ama saçlarını göz akmayan şampuanla yıkıyorum. sebamed kullanıyorum ben de. çok memnunum.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir