Güzeli Düşün Güzeli Yaşa!

 

Bu söze o kadar inanıyorum ki. Yaşadığım birkaç örnekle size de anlatmak istiyorum. Ebubekir yaz bebeği, Haziran doğumlu. Daha önceki bir yazımda da bahsetmiştim. Doğduğu ilk günler onu nasıl giydireceğimizi şaşırmıştık. “Şapka taksak mı takmasak mı? Tulum mu giydirsek badi mi? Ayrıca kundaklasak mı yoksa fazla mı gelir? Terletip hasta etmeyelim çocuğu. E bu sefer ya üşürse?…” Bıdı bıdı bir sürü soru.

Yalnız büyüklerimizden bazıları “erkek bebek pek sıcağı sevmez” dediler. Bunu duyunca en doğrusu bu gibi geldi bana da. Annelik iç güdüsü olsa gerek. “Bir badi bir de kısa çorap giydirmeniz yeterli” deyince doktorumuz rahat bir nefes aldık ailecek. Ben de bu doğrultuda inanarak ve güvenerek doğduğundan beri çok üstünü örtmem Ebubekir’in. Misal; şuan ince yazlık pikeyle uyuyor. Ocak ayındayız evet. Evimizin sıcaklığı ise normal. Karyolası cam kenarında olmasına rağmen yazın çok sıcaklarda camı açık bırakarak uyuttuğumuz bile olmuştur.

Ancak şöyle bir durum da söz konusu. Eğer anne veya baba yapacağı işi tereddütle yapıyorsa o iş olmuyor. Örneğin; “Camı açsam mı açmasam mı? Açarsam üşür mü? Ya hasta olursa” sorularıyla yatırırsanız o çocuk hasta oluyor. Tereddütlerimiz varsa işi sağlama almak lazım. Beyin gücü mü gönül gücü mü, (bence gönül gücü) ne derseniz deyin, buna çok fazla inanıyorum.

Bir diğer örnek; kışın ortasında dolaptan çıkan meyveyi Ebubekir’e  rahatlıkla yedirebiliyoruz. Bebekliğinden beri alıştırdık. Hatta bir gün doktora gitmiştik oğlumla. Ebubekir de o zaman 1 yaş civarında seyrediyrodu. Haziran-Temmuz ayları olsa gerek. Dondurma yedirip yediremeyeceğimi sormuştum. Doktorumuz da bebeklerin soğuğa ve sıcağa karşı çok hassas olduklarını anlatmıştı. Tabi içim el verip de yedirememiştim. Az daha büyüsün, az daha havalar ısınsın öyle yediririz demiştik. Şimdi ben bunu doktoruma sormasaydım ve hasta olmayacağına inansaydım oğluma Allah’ın izniyle hiçbirşey olmazdı. Ama işte gönül gücü 🙂 Bile bile lades diyemedim..

Olumsuz enerjiyi de, olumlu enerjiyi de çocuklar çok çabuk sezinliyorlar. İnandığınızı yaşarsanız hiçbir sorun kalmıyor.

Merak ediyorum, bu yazıyı okuyan anneler bu konuda gerçekten ne düşünüyorlar?

Hissettiklerimi hep bebek örnekleri üzerinden anlattım gibi oldu ama insanın hayatında her alanda güzeli- olumlu olanı düşünmesi gerçekten çok önemli. Evlenirken böyle, okurken böyle, sınavdayken böyle, hastayken böyle, yolculuktayken, sağlıklıyken hatta ölüm döşeğindeyken bile böyle.. Her an! Bunu unutmazsak karamsarlık şapkamızı çok kolay birkaç hareketle çıkarıp atabiliriz başımızdan. O zaman hayat güzelleşir, daha yaşanır olur hepimiz için.

Unutmayın ki;

“Düşüncelerimizin kalitesi yaşam kalitemizi belirler.”

 

 

 

4 cevaplar
 1. eyhayat
  eyhayat says:

  Son cümle çok vurucu oldu..Gönlünüze sağlık..Terazi burcunun etkisinden midir nedir çoğu zaman karamsarlığın etkisinden kurtulamıyorum,işte o zamanlarda çok tedirgin oluyorum..Oysa kararların net olarak adım atınca daha huzurlu ve mutlu oluyorsun..Yazı için Allah razı olsun (:

  Cevapla
  • melisozgur
   melisozgur says:

   Teşekkür ederim. İşte bu aşamada tevekkül giriyor devreye. “Rabbim ben senin rızan için bu kararı veriyorum, sen bana yardım et.” diye dua edip yardım edeceğine de yürekten inanarak yaşamak lazım. Şer bile olsa Rabbimizden geldiğini unutmamak, vardır bir hayır diyebilmek lazım. İnşallah başaranlardan olalım.

   Cevapla
 2. aylın azra cıftcı
  aylın azra cıftcı says:

  canım arkadasım daha yenı kesvettım senı ınan ,bılıyomusun tamda benım yarama melhem oldun sayılır ,gercekten bende oglusum ıcın cok tereddutluyum cunku sureklı hasta oluyor ama bu benım ya bısey olursa dıye dusunmemle baglantılı galıba dedıgın gıbı bazı seylerın rabbımızden geldıgını unutmamak lazım da bıde yapabılsemmmm insallah tavsıyelerını dıkkate almaya calısıcam ama tosunum 3 yasında heralde gec sayılmazzzzzz <3

  Cevapla
 3. melisozgur
  melisozgur says:

  Aylincim, tabiki geç sayılmaz, hatanın neresinden dönülürse kardır, daha çok küçük, olumlu düşünmenin gücünü ona da öğret, artık öğrenecek yaşa gelmiş 🙂

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir